Transferne cene su cene po kojima se odvijaju transakcije između povezanih lica. Budući da je putem formiranja transfernih cena moguće minimizirati poreske obaveze, odredbama Zakona poreza na dobit je predviđeno da poreski obveznik prikaže transakcije sa povezanim licima u poreskom bilansu po cenama “van dohvata ruke” (tržišnim cenama), odnosno da sprovede odgovarajuće korekcije u svom poreskom bilansu.
Povezanim licem se smatra fizičko ili pravno lice u čijim se odnosima sa obveznikom javlja mogućnost kontrole ili značajnijeg uticaja na poslovne odluke. Zakon o porezu na dobit pravnih lica prepoznaje četiri nivoa povezanosti:
- Pravna lica između kojih postoji mogućnosti kontrole ili mogućnost
značajnijeg uticaja na poslovne odluke – posedovanje najmanje 25% udela
ili akcija, odnosno glasova u organima upravljanja; - Pravna lica kod kojih ista fizička ili pravna lica učestvuju u upravljanju i
kontroli ili kapitalu; - Rodbina vlasnika pravnih lica koja su povezana po osnovu posedovanja
najmanje 25% udela ili akcija, odnosno glasova u organima upravljanja; - Pravna lica iz jurisdikcija sa preferencijalnim poreskim sistemom – tzv.
poreskih rajeva.
Kako vam potencijalna poreska kontrola ne bi osporila realizovane troškove ili obračunala dodatne prihode po osnovu transakcija s povezanim licima, potrebno je da posedujete studiju o transfernim cenama koja će dokazati da je cena realizovana u transakcijama s povezanim licima tržišna.
Poreski obveznik uz poreski bilans podnosi dokumentaciju o transfernim cenama u formi izveštaja o transfernim cenama odnosno izveštaja o transfernim ceama u skraćenom obliku.
Izveštaj o transfernim cenama se dostavlja Poreskoj upravi u istom roku koji je propisan za predaju poreskog bilansa i poreske prijave. Ovaj rok za pravna lica iznosi 180 dana od isteka poreskog perioda za koji se utvrđuje poreska obaveza, a za preduzetnike do 15. marta tekuće za prethodnu godinu.
Izveštaj o transfernim cenama sadrži sledeće celine:
- Analiza grupe povezanih lica kojoj pripada obveznik;
- Analiza delatnosti obveznika;
- Funkcionalna analiza - analiza lanca vrednosti grupe, aktivnosti i rizici koji se preuzimaju;
- Izbor metoda za proveru usklađenosti transfernih cena sa cenama utvrđenim po principu ’’van dohvata ruke’’;
- Zaključak o potrebi korekcije poreske osnovice;
- Priloge (podaci iz korišćenih baza podataka, ugovori, obračuni, benčmark analize itd.).
Jedna od ključnih aktivnosti u procesu izrade studije o transfernim cenama je izbor i primena metode za proveru usklađenosti za transferne cene. Na osnovu izabrane metode za transferne cene utvrđuju vrednosti transakcija u skladu sa principom van dohvata ruke, koje se porede sa iskazanim rashodima, prihodima ili rezultatima poslovanja i utvrđuje eventualna razlika za koju se koriguje poreska osnovica.
Studiozno pristupamo analizi delatnosti, funkcionalnoj analizi i odabiru metoda za proveru usklađenosti transfernih cena sa cenama utvrđenim po principu „van dohvata ruke“.
Poreski obveznik će biti kažnjen ukoliko ne dostavi izveštaj o transfernim cenama u roku koji je odredio poreski organ, na sledeći način:
- Novčanom kaznom u rasponu od 100.000 do 2.000.000 dinara za poreskog obveznika (koja predstavlja poresko nepriznati trošak);
- Novčanom kaznom u rasponu od 10.000 do 100.000 dinara za odgovorno lice u pravnom licu (koja takođe podleže porezu na dohodak, ako je kazna izmirena od strane poreskog obveznika-pravnog lica);
- 15% poreza na dobit na razliku između tržišnih cena i onih korišćenih u transakcijama između povezanih lica;
- Zateznom kamatom na iznos manje plaćenog poreza na dobit;
- Zabranom obavljanja određenih delatnosti u periodu od tri meseca do jedne godine u slučaju umanjenja poreske osnovice;
- Prema članu 225. Krivičnog zakonika, u slučaju namere da se izbegne plaćanje poreza u iznosu većem od 150.000 dinara odgovorna osoba može biti kažnjena zatvorskom kaznom od 6 meseci do 5 godina.
Blagovremeno pripremljena studija o transfernim cenama je jedini način izbegavanja kazni i dodatne poreske obaveze, tako da nas kontaktirajte na vreme.