Jedna od glavnih tema na 91. Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu bio je novi ciklus bespovratne pomoći Evropske unije, odnosno raspisivanje mera u okviru IPARD III programa za koji je Evropska unije opredelila 288 miliona evra, pa će domaćim poljoprivrednicima i onima koji to žele da postanu, uz doprinos Srbije, na raspolaganju biti više od 500 miliona evra. Ciklus traje sedam godina, a tokom tog perioda očekuju se brojni javni pozivi za mere koje su akreditovane u Srbiji. Pored aktuelne tri mere (M1, M3 i M7), planira se akreditacija još tri mere – 4, 5 i 6.
Poziv za Meru 1 (Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava) raspisan je u toku februara meseca i trajaće do 26. jula), a tokom leta se očekuje objavljivanje javnog poziva za Meru 3 (Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva) i Meru 7 (Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja).
Značajna novina u okviru ovog ciklusa je da će korisnik moći da podnese zahtev za avansno plaćanje u roku od 60 dana od dana dobijanja rešenja o odobravanju projekta. Avansno plaćanje iznosi 50% vrednosti IPARD podrške koja je odobrena. Zahtev za avansno plaćanje se piše u slobodnoj formi, i uz njega se dostavlja i bankarska garancija na 110% vrednosti avansa. Još jedna izmena koja ide u prilog potencijalnim korisnicima IPARD sredstava je da u momentu podnošenja projekta korisnik ne mora nužno da ispunjava standarde koji se odnose na zaštitu životne sredine, dobrobit životinja, upravljanje stajnjakom i oblast zaštite bilja niti mora da ispunjava uslove u pogledu površine pod usevima, broja krava itd. već ove uslove može da ispuni do momenta kada podnosi prijavu za isplatu sredstava. Ovim su otvorena vrata i onima koji tek planiraju početak poljoprivredne proizvodnje.Takođe, u okviru IPARD III ciklusa uvedeni su sektori poput ribarstva, i prerade industrijskog bilja i žitarica. Dodatno, sada je dozvoljeno da mašine i oprema mogu biti uvezeni iz zemalja poput Kine, što dodatno olakšava nabavku opreme poljoprivrednim proizvođačima. Još jedna novost jeste i izmena da će se prva administrativna kontrola u procesu odobravanja podsticaja vršiti putem fotografija sa lica mesta, osim u slučajevima kada je terenska kontrola obavezna – u nekom od narednih tekstova će tema biti kontrola na licu mesta, pa ćete imati više detalja vezana za ovu temu.
Ono što je novina u okviru za sve mere jeste iznos IPARD podrške za koji korisnik može konkurisati i koji je viši u okviru IPARD III ciklusa u odnosu na IPARD II ciklus. Konkretno za Meru 1, koja je trenutno aktuelna, korisnik može konkurisati za bespovratna sredstva koja se odnose na prihvatljive troškove u iznosu od 20.000 do 1.000.000 evra. Ukupna podrška koju jedan korisnik može da ostvari u okviru ove mere u periodu sprovođenja IPARD III programa je 2.000.000 evra.
U okviru Mere 3 čije se raspisivanje očekuje za nekoliko nedelja korisnik može zahtevati podršku, bez obzira na ukupnu vrednost investicije, za prihvatljive troškove od 20.000 evra do 1.300.000 evra. Ukupna podrška koju jedan korisnik može da ostvari u okviru ove mere u periodu sprovođenja IPARD III programa je 2.500.000 evra.
Raspisivanje prvog poziva za Meru 7 očekuje se do kraja leta i korisnik može zahtevati podršku, zavisno od sektora za koji podnosi zahtev, za prihvatljive troškove od 20.000 evra do 400.000 evra. Mera 7 je u okviru IPARD III ciklusa sada unapređena i proširena, i nudi još veće mogućnosti I poljoprivrednicima i onima koji se bave nepoljoprivrednim delatnostima. Jedini preduslov je da se određena delatnost obavlja u ruralnim područjima. Mera 7 podrazumeva sada i sektore direktnog plasmana i usluga malog obima. Sektor direktnog plasmana usmeren je na plasiranje proizvoda biljnog, životinjskog porekla i domaće radinosti uz uslov da podnosilac zahteva mora biti proizvođač. Sektor usluga malog obima podrazumeva privredne delatnosti, i to uslužne, kao što su servisi za popravku mehanizacije, zatim obrazovno savetodavne delatnosti, poput škola jezika, računara, umetničkih delatnosti u ruralnom području.
Novina jeste i mera 4 (Agro-ekološko-klimatska mera i organska proizvodnja) koja je u postupku akreditacije, očekuje se da će biti dostupna naredne godine, te da će biti posebno zanimljva pčelarima. Cilj ove mere je da podstakne poljoprivredne proizvođače da zaštite i poboljšaju životnu sredinu na poljoprivrednim površinama kojima upravljaju.
Ako želite da pročitate detaljnije o IPARD programima koji su aktuelni ove godine idite na stranicu IPARD. Ako znate sve o merama i želite da proverite da li ste kandidat za neku od njih i zakažete besplatnu konsultaciju popunite kratak upitnik u nastavku stranice i mi Vam se uskoro javljamo.