Srbija je od 1. jula, pored Švajcarske i Gruzije, postala treća evropska država koja ima potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom. Od ukupno 10.412 proizvoda koliko je u Sporazumu, nekih 60% proizvoda oslobođeno je u potpunosti carine već od 1. jula, dok će 30% proizvoda biti postepeno oslobađano plaćanja carine u periodu od 5-10 godina. Preostalih 10% proizvoda, uglavnom poljoprivrednih, neće biti oslobođeno carine.
Roba koja će biti oslobođena carinа za pet godina do tada će godišnje imati umanjenu carinu za po 20%, dok će roba koja će biti bez carina za deset godina do tada godišnje imati smanjenje carina za po 10 procenata. U praksi to znači sledeće – carina na uvoz vina iz Srbije u Kinu iznosila je oko 40% cene (ako je cena vina 10 evra, cena sa carinom na kineskim rafovima je bila oko 14 evra). Od 1. jula tekuće godine ova carina je umanjena za petinu i iznosi oko 32% cene (cena na kineskom rafu: 13.2 evra), dok će 2025. godine iznositi oko 24% cene (cena na kineskom rafu: 12.4 evra)… Da bi 2029. godine ova carina bila u potpunosti ukinuta (cena na kineskom rafu: 10 evra). Istovremeno, carine na uvoz vina iz ostalih evropskih zemalja u Kinu su okvirno u rasponu od 40% do 60% od cene vina, tako da naši vinari odmah od prve godine mogu da računaju da će cenovno biti atraktivniji na tržištu Kine.
Pored vina, očekuje se da se u periodu od 5 godina u potpunosti ukine carina i na uvoz svežeg povrća i voća, tačnije na: paradajz, papriku, sveže krastavce i kornišone, patlidžan, crni i beli luk, kupus, grašak, pasulj, spanać, krompir, šargarepu, tartufe, sveže kruške, grožđe, dinje, bundeve i tikve, ali i na sušeno povrće, sok od jabuke i ostale voćne sokove, različite vrste jestivih i konzerviranih pečuraka, kečap, sirće.
Biće potreban period od 10 godina da se u potpunosti ukinu carine na uvoz iz Srbije za sveže jagode, smrznute maline i kupine (carina na sveže maline neće biti ukinuta), smrznuto goveđe meso, jagode, sušenu slatku papriku, konzervisani paradajz, jogurt, maslac, prirodni med i pčelinji vosak, rakije, viski, tekilu, likere.
Ukidanje carina, dakle, donosi cenovnu prednost za srpske poljoprivrednike koji će na tržištu Kine biti cenovno konkurentniji od drugih proizvođača iz Evrope, ali i olakšava sam izvozni postupak koji će biti lišen jednog dela papirologije i čekanja zbog ukidanja carinskog opterećenja. Možemo da se saglasimo da su transportni troškovi i dalje visoki, ali ne i viši u odnosu na druge zemlje koje su nam konkurenti na tržištu Kine za poljoprivredne proizvode. Ono što je takođe i izazov za naše proizvođače koji planiraju da postanu izvoznici jeste skladištenje, tako da bi trebalo razmišljati o ulaganju u skladišne kapacitete kako bi se očuvala svežina proizvoda. I poslednje, ne po značaju, tržište Kine je veliko tako da bi trebalo razmišljati i o ulaganjima u mehanizaciju i opremu za proizvodnju i preradu proizvoda kako bi se povećali kapaciteti proizvodnje.
Sa druge strane, ovaj Sporazum donosi oslobađanje od carina i za nas kao uvoznike za određene vrste proizvoda. Na primer, carina na uvoz traktora i određene mehanizacije za poljoprivrednu proizvodnju je ukinuta od 1. jula što će uticati na smanjenje cene koju će plaćati srpski poljoprivrednik. Sada je korisno znati ono što nam donosi IPARD III ciklus, a to je da će korisnici IPARD sredstava moći da konkurišu za IPARD subvenciju za nabavku opreme i vozila koje su poreklom iz Kine što nije moglo do ove godine.
Na kraju, možemo da konstatujemo da je potpisivanje ovog sporazuma šansa koju treba iskoristiti, a vetar u leđa mogu biti subvencije iz IPARD fondova koje iznose i do 1.300.000 evra i 75% vrednosti Vaše investicije. I naravno, računajte na našu podršku na ovom putu.
Ako želite da pročitate detaljnije o IPARD programima koji su aktuelni ove godine idite na stranicu IPARD. Ako znate sve o merama i želite da proverite da li ste kandidat za neku od njih i zakažete besplatnu konsultaciju popunite sledeći upitnik.