Kao što je i većini budućih korisnika IPARD sredstava poznato – mera 7 koja podrazumeva podsticaje za ulaganja u ruralni turizam može Vam doneti do 300.000 evra bespovratnih sredstava, što može iznositi i 75% vrednosti Vaše investicije. Ali, ono što svakoga zanima je – koliko će TAČNO iznositi IPARD podrška za moju investiciju.
U ovom tekstu ćemo dati odgovor na ovo pitanje uz ono što je naš specijalitet – ilustrativni primer.
Najpre da uvedemo pojmove prihvatljivi troškovi investicije i prihvatljivi opšti troškovi.
Prihvatljivi troškovi investicije za meru 7 i sektor ruralnog turizma definišu se u okviru svakog konkretnog javnog poziva za ovu meru, a prema poslednjem pozivu, prihvatljivi troškovi investicije bili su:
1. Izgradnja / rekonstrukcija kategorisanih smeštajnih objekata i pratećih objekata (bazeni; velnes objekti; objekti za degustaciju hrane i pića; objekti za održavanje kreativnih i edukativnih radionica; objekti za za prezentaciju prirodnih, istorijskih, kulturnih vrednosti ruralnog područja i dr);
2. Izgradnja / rekonstrukcija / opremanje postrojenja za proizvodnju i skladištenje energije iz obnovljivih izvora;
3. Opremanje objekata za obavljanje ugostiteljske delatnosti (kupovina novih mašina; mehanizacije; nameštaja; opreme za sportsku rekreaciju; računovodstvene opreme; IT hardver / softver); opreme za video nadzor; uređaja za obavljanje ugostiteljske delatnosti kao što su kuhinjski uređaji, TV i audio uređaji dr.);
4. Kupovina novih vozila u svrhu obavljanja ugostiteljske delatnosti i vozila za sport i razonodu (čamac, skuter za vodu, četvorocikl, bicikl i dr.).
Detaljan spisak ulaganja koji će biti sastavni deo Pravilnika za Meru 7 u okviru IPARD III ciklusa podrške nalazi se na sledećem linku.
Dakle, ukoliko biste imali ulaganja koja se odnose na prethodno nabrojane stavke, ova ulaganja bi imala karakter prihvatljivih troškova investicije, ali tek nakon što izuzmete stavke koje su neprihvatljive sa stanovišta IPARD programa, a to su pre svega porezi – PDV, carine i ostale uvozne dažbine. Dodatno, treba imati u vidu da Uprava za agrarna plaćanja sve ponude i iznose na ponudama poredi sa takozvanim referentnim cenama – to su cene koje važe na tržištu. Recimo, ako izvođač radova proceni da je vrednost radova 100.000 evra, a na druge dve ponude koje dostavite vrednosti radova budu 105.000 i 110.000 evra, Uprava za agrarna plaćanja će porediti najnižu ponudu od 100.000 evra sa cenom na tržištu. Ako je cena na tržištu 95.000 evra, Uprava za agrarna plaćanja će priznati tu cenu kao prihvatljiv trošak investicije. Ako je cena na tržištu 103.000 evra, Uprava za agrarna plaćanja će priznati cenu iz najniže ponude koju ste dostavili. Da sumiramo, do prihvatljivog troška investicije se dolazi:
- nakon izuzimanja PDV-a iz ponuda koje ste dostavili
- nakon poređenja ponuda sa cenama na tržištu
Kako smo i pomenuli, iznos podrške koji možete dobiti za ova ulaganja je 20.000 evra do 300.000, a tačan iznos se dobija po sledećoj formuli:
Iznos IPARD podrške za prihvatljive troškove investicije = Prihvatljivi trošak investicije x procenat podrške za koji ispunjavate uslove
Objasnili smo šta ulazi u prihvatljiv trošak investicije, a sada ćemo se pozabaviti procentom podrške za koji ispunjavate uslove.
Minimalan procenat prihvatljivih troškova za koji ćete dobiti IPARD podršku u okviru ove mere je 60% ukupnih prihvatljivih troškova investicije, a možete računati na 70% podrške ukoliko ste:
– mladi poljoprivrednik (mlađi od 40 godina u momentu predaje zahteva)
– proizvođač sertifikovanih organskih proizvoda
Dodatnih 10% se dodeljuje za investicije u vezi sa upravljanjem otpadnim vodama i otpadom, korišćenje energije iz obnovljivih izvora, ali tako da ukupan intenzitet podrške ne može da pređe 75%.
Ilustrativni primer:
Naš klijent je fizičko lice mlađe od 40 godina, ima registrovano poljoprivredno gazdinstvo za seoski turizam i planira da, uz pomoć sredstava iz IPARD fondova, napravi na jednoj našoj planini objekte u kojima će moći da ugosti ljude koji žele nekoliko dana da provedu u seosko-planinskom ambijentu. Konkretno, klijent želi da napravi i opremi u potpunosti dva objekta, a plan je i da ugradi solarne panele i deo električne energije u domaćinstvu koristi iz ovog obnovljivog izvora. Ukupna investicija, kada saberemo sve ponude (za koje smo sigurni da su koje usklađene sa cenama na tržištu) iznosi oko 235.000 evra sa PDV-om. Nakon što Uprava za agrarna plaćanja izvrši sve provere i potvrdi da naš klijent i njegova investicija ispunjavaju formalne uslove da budu odobreni, očekujemo da će prihvatljiv trošak investicije, nakon izuzimanja PDV (za nabavku opreme) biti 210.000 evra.
Budući da je naš klijent osoba mlađa od 40 godina i da planira i investiciju u solarnu energiju, očekivani udeo IPARD podrške biće prema formuli:
Iznos IPARD podrške za prihvatljive troškove investicije = 210.000 evra x 75% = 157.500 evra
Ali, ovo nije sve. Iz IPARD fondova možete refundirati i prihvatljiv opšti trošak koji smo pomenuli na početku. Opšti prihvatljiv trošak čini 10% prihvatljivog troška investicije. Dakle, budući da je prihvatljiv trošak investicije 210.000 evra, Uprava za agrarna plaćanja prihvata da iznos Vaših opštih troškova bude do 21.000 evra. Ukoliko su Vaši realni opšti troškovi (trošak konsultanta i trošak arhitekte u ovom slučaju) 18.000 evra, Uprava za agrarna plaćanja će Vam priznati kao prihvatljiv opšti trošak iznos od 18.000 evra.
Iznos IPARD podrške za prihvatljiv opšti trošak investicije = 18.000 evra x 75% = 13.500 evra
Ukupna subvencija koju ćete dobiti iznosi = 13.500 evra + 157.500 evra = 171.000 evra
Ostatak možete obezbediti iz sopstvenih sredstava ili kredita Fonda za razvoj (ukoliko imate firmu) i poslovnih banaka.
Ako želite da pročitate detaljnije o IPARD meri za ruralni turizam koja će biti raspisana u toku avgusta 2024. godine idite na stranicu za meru 7. Ukoliko želite da proverite da li ste kandidat za ovu meru i zakažete besplatne konsultaciju popunite upitnik koji se nalazi u dnu stranice i javljamo se u najkraćem roku.